Scottish and Northern Welsh Pony and Cob Association

Events Archive

 

 

ENGLISH SPRING BRONZE MEDAL SHOW RESULTS
NEW MOORS MAY 22nd 2016

 

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   BRACKLINN DYNAMITE

RES.  SUPREME OF SHOW   -   BALMORAL MUICK

OVERALL WELSH CHAMPION  -  FRONARTH DEFOE

OVERALL RES.  WELSH CHAMPION  -  COLDWELL BRENIN

                                                                                                                              OVERALL CHAMPION GELDING - MINYFFORDD MERRYMAN

Section A  -  Judge Mrs K Davies, Pica Stud
Youngstock Champion
Waitwith Santa Rosa - L McKenzie
Youngstock Reserve Champion
Danash Pollys Precious - A Oldroyd & D T Williams
Adult Champion
Waitwith Rosetta - G M Farrow
Adult Reserve Champion
Brierdene Narinda - D Bain

Overall Section A Champion
Waitwith Santa Rosa

Overall Res. Section A Champion
Waitwith Rosetta

 
Section B  -  Judge Mrs K Davies, Pica Stud
Youngstock Champion
Laithehill Crown Prince - A Bradley
Youngstock Reserve Champion
Diams Falcon - G Appleby & K Shield
Adult Champion
Corkhills Skylark - E Crate
Adult Reserve Champion
Jula Peacekeeper - R Elliott

Overall Section B Champion
Laithehill Crown Prince

Overall Res. Section B Champion
Corkhills Skylark

 
Section C  -  Judge Mrs N Oldershaw, Larnleighs Stud
Youngstock Champion
Settvalley The Avenger - J Hampson
Youngstock Reserve Champion
Whindar The Lightening Thief - D Dunning & W Bassett
Adult Champion
Fronarth Defoe - J Perrins
Adult Reserve Champion
Nebo Betty - L Thomas

Overall Section C Champion
Fronarth Defoe

Overall Res. Section C Champion
Settvalley The Avenger

 
Section D  -   Judge Mrs N Oldershaw, Larnleighs Stud
Youngstock Champion
Coldwell Brenin - W Ennion
Youngstock Reserve Champion
Hillgarth Will Scarlett - McNeal Family
Adult Champion
Hillgarth Scarlett Ribbons - McNeal Family
Adult Reserve Champion
Fairgrove Imprint - Camalsa Stud

Overall Section D Champion
Coldwell Brenin

Overall Res. Section D Champion
Hillgarth Will Scarlett

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Minyffordd Merryman - A Wallace
Reserve Champion
x
 
Riding Pony Breeding  -  Judge  Mr C Nicholson
Champion
Kellythorpes Notorious
Reserve Champion
Greenbarrow Picture Perfect - E Crate
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Mr C Nicholson
Champion
Crabfield Annigoni Christina - C Wanless
Reserve Champion
Corkhills Skylark - E Crate
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mr C Nicholson
Champion
Hightops Expeddiars - C Wanless
Reserve Champion
Greenbarrow Picture Perfect - E Crate
 

Registered NPS Mountain & Moorland In Hand  -  Judge Mrs L Clynes-Thomas

Champion
Bracklinn Dynamite - L Townson
Reserve Champion 
Manorian Mercury - N Thompson
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge  Mrs N Oldershaw, Larnleighs Stud
Mini Champion
landreth Truly Yours - J Buffham
Reserve Mini Champion
Waitwith Santana - R Robson
Open Champion
Nantymynydd Ysbryd - L Atkinson 
Reserve Open Champion
Minyffordd Merryman - A Wallace
   

 

ENGLISH SPRING BRONZE MEDAL SHOW RESULTS
NEW MOORS APRIL 19th 201
5

 

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   MURTHEWAITE TRADESMAN

RES.  SUPREME OF SHOW   -   PARCYBEDW CELTIC PRINCESS
2ND RESERVE -
BRONHEULOG CATALINA

OVERALL WELSH CHAMPION  -  PARCYBEDW CELTIC PRINCESS

OVERALL RES.  WELSH CHAMPION  -  BRONHEULOG CATALINA

 
Section A  -  Judge Mr A Dobinson, Brierdene
Youngstock Champion
Lacy Mindi - P Gibbons
Youngstock Reserve Champion
Kelkardi Mr Matthews - A Brough
Adult Champion
Sardis Pascal - J Smith
Adult Reserve Champion
Fosterhouses Philosopher - R & D Elliott

Overall Section A Champion
Lacy Mindi

Overall Res. Section A Champion
Kelkardi Mr Matthews

 
Section B  -  Judge Mr R Hensby, Laithehill
Youngstock Champion
Bronheulog Catalina - Samantha Wallace
Youngstock Reserve Champion
Dunaskin Gimli -  E crate
Adult Champion
Gloryanner - A Brough
Adult Reserve Champion
Corkhills Skylark - E Crate

Overall Section B Champion
Bronheulog Catalina

Overall Res. Section B Champion
Gloryanner

 
Section C  -  Judge Mr J G Watson, Bryncarreg
Youngstock Champion
Parcybedw Celtic Princess
Youngstock Reserve Champion
Donys Del-Boy - N Wayman
Adult Champion
Gwenllan Madoc - R G McNeal
Adult Reserve Champion
Hafodyrynys Welsh Pride - Mr & Mrs S Perrins

Overall Section C Champion
Parcybedw Celtic Princess

Overall Res. Section C Champion
Gwenllan Madoc

 
Section D  -   Judge Mr J G Watson, Bryncarreg
Youngstock Champion
Cruglwyd Elan-Mai - S W McNeal
Youngstock Reserve Champion
Karnarth Eclipse - G Bradley
Adult Champion
Kalistalodge The Ice Man - D Keenleyside
Adult Reserve Champion
x

Overall Section D Champion
Cruglwyd Elan-Mai

Overall Res. Section D Champion
Kalistalodge The Ice Man

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Shankly Swagga  - C Carroll
Reserve Champion
x
 
Riding Pony Breeding  -  Judge  Ms S Coulter, Hepplewood
Champion
Greenbarrow Picture Perfect - E Crate
Reserve Champion
Rotherwood Spring Holly - H Galbraith
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Ms S Coulter, Hepplewood
Champion
Corkhills Skylark - Mrs E Crate
Reserve Champion
Glynwyn Candy Crush - G A Heppenstall
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Ms S Coulter, Hepplewood
Champion
Greenbarrow Picture Perfect - E Crate
Reserve Champion
Telynau QuickstepT Britton
 
Champion
Rookby Laura - G Graham
Reserve Champion 
x
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge  Mr R Hensby, Laithehill
Mini Champion
Thornberry Masterpiece - T Britton   Rider - Kai Wood
Reserve Mini Champion
Wind of Time - R Ward   Rider - phoebe Ward
Open Champion
Rivervalley Step-on - A Duval  Rider Emma Littlefair 
Reserve Open Champion
Shankly Swagga - C Carroll
CHAPS UK - Judge Mr W Moran
Champion
The Duchess of Monivea - G Chippendale
Reserve  Champion
x
Standard Champion
Kerloch Rupert - J Watson
Miniature Champion
Hermits Partygirl - J Watson

Overall Shetland Champion - Kerloch Rupert
Reserve  Standard Champion
Threapwood Berry - J Watson
Reserve Miniature Champion
Parlington Yeoman - R & D Elliott

 Reserve Overall Shetland Champion - Hermits Party Girl

 

 FOAL OF THE YEAR SHOW 
BLUE SKY EQUESTRIAN CENTRE,  LONGHIRST, MORPETH

 NOVEMBER 1st 2015

 

 Supreme Welsh Foal Champion  -   Waitwith Texas T           Res. Supreme Welsh Foal Champion  - Glynwyn Goldfinger

Supreme Welsh Youngstock Champion - Burnigill  Mr Tom       Res. Supreme Welsh Youngstock Champion -  Waitwith Jude

Overall Supreme Foal Champion of Show  - Waitwith Texas T                 Res. Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Bordergrove Harlem

 Overall Sup. Y/stock Champion of Show  -  Waitwith Jude          Res. Overall Sup. Y/stock Champion of Show  - Burnigill Mr Tom  

Welsh Judge:  Mr Tom Barron, Mybella

Section A Foal Champion
Waitwith Texas T                     T & G Farrow                                                                                 
Section A Foal Res. Champion
Mardenway Hickory Dickory Dock       E Ferguson
Section B Foal Champion
Oakville Starlight                     S Wallace           
Section B Foal Res. Champion
Craiglea Mojito                                  C Bell
Section C Foal Champion
x
Section C Foal Res. Champion
x
Section D Foal Champion
Glynwyn Goldfinger                 G A Heppenstall
Section D Foal Res. Champion
Dyffryngwy Montana                          E Ferguson
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Mrs Gwen Oakes, Wolsingham

Riding Pony Foal Champion
Dorlyn Mini Melody                  L D Henderson
Riding Pony Foal Res. Champion
Dorlyn Contessa                               L D Henderson
Hunter Pony Foal Champion
Dorlyn Contessa                      L D Henderson
Hunter Pony Foal Res. Champion
x
 

Part Bred Welsh / Arab Judge:  Mrs Gwen Oakes, Wolsingham

PB Welsh/Arab Foal Champion
Glynwyn Strawberries n Cream   G A Heppenstall
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
Dorlyn Mini Melody                    L D Henderson
 
RP/SHP/Part Bred Welsh/Part Bred Arab Youngstock Champion
x
RP/SHP/Part Bred Welsh/Part Bred Arab Youngstock Res.Champion
x
 

Special Sections Judge:  Mrs Gwen Oakes, Wolsingham

Champion Foal
Waitwith Texas T                   T & G Farrow
Res. Champion Foal
Bordergrove Harlem                     Bordergrove Stud
 

M&M Judge:  Mrs Gwen Oakes, Wolsingham

M&M Foal Champion
Rackwood Rambling Rose       E A Walker
M&M Foal Res. Champion
x
 

Coloured Judge: Mrs Gwen Oakes, Wolsingham

Coloured Foal Champion
 Sarnabase Karisma                Bordergrove Stud
Coloured Foal Res. Champion
Glynwyn Strawberries n Cream   G A Heppenstall
 
Special Section, M&M, Coloured Youngstock Champion
Waitwith Jude                        A Walton
Special Section, M&M, Coloured Youngstock Res. Champion
Bordergrove Hampton              Jill Wilson                  
 

Ridden Section Judge: Mr Tom Barron, Mybella

M&M Mini Champion
Hemsbrook Weatherman         Kay Wright  Rider: Leoni Wright
M&M Mini Res. Champion
Coffeepot Buccaneer               R Ford  Rider: G Philips
M&M /Welsh  Ridden Champion
Thornberry Masterpiece           A Duval   Rider: Emma Littlefair
M&M /Welsh  Ridden Res. Champion
Maenan Captain Corelli            H Maben  Rider: Alex Maben

 

 

ENGLISH SPRING BRONZE MEDAL SHOW
NEW MOORS APRIL 20th 2014

 

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   LAMMERSIDE MR DARCY

RES.  SUPREME OF SHOW   -   SEIONT IOLA
2ND RESERVE -
MANORIAN MISCHIEF

OVERALL WELSH CHAMPION  -  GOBELL DEFI JOHN

OVERALL RES.  WELSH CHAMPION  -  PARC GWENIERA

      Section A  -  Judge  Mrs W Lowe-Barnes, Fouroaks
 
Youngstock Champion
Crossfield Bantam - D Waller
Youngstock Reserve Champion
Sunwillow Ulyssfs - T Waddington
Adult Champion
Bethel Whisper - A Brough
Adult Reserve Champion
Pentrefelin Playmate - Liz Hampson

Overall Section A Champion
Crossfield Bantam

Overall Res. Section A Champion
Bethel Whisper

 
Section B  -  Judge Mrs B J Evans, Foxcroft
 
Youngstock Champion
Bronheulog Catalina - Samantha Wallace
Youngstock Reserve Champion
Penmaric Boogie Woogie -  E crate
Adult Champion
Brynoffa Jazz -  E Crate
Adult Reserve Champion
Llandar Prydwen - J Walton

Overall Section B Champion
Brynoffa Jazz

Overall Res. Section B Champion
Llandar Prydwen

 
Section C  -  Judge Mr E M Jones, Talyllyn
 
Youngstock Champion
Parc Gweniera - A Brough
Youngstock Reserve Champion
Parc Natasha - N Nicholson
Adult Champion
Nunthorpe Old Fashioned Warrior - J Bennett
Adult Reserve Champion

Overall Section C Champion
Parc Gweniera

Overall Res. Section C Champion
Parc Natasha

 
Section D  -   Judge Mr E M Jones, Talyllyn
 
Youngstock Champion
Gwynfaes Gwenhwyfach - K Weyman
Youngstock Reserve Champion
Starloch Diamond King - C Green
Adult Champion
Gobell Defi John - N Sturgess
Adult Reserve Champion
Glantraeth Jack Daniels - L Cameron

Overall Section D Champion
Gobell Defi John

Overall Res. Section D Champion
Gwynfaes Gwenhwyfach

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Glynwyn Charlie Brown - J Aldred
Reserve Champion
Heniarth Yes Sir - S Potter
 
Riding Pony Breeding  -  Judge  Mrs B J Evans, Foxcroft
Champion
Hopgarden Playboy - R McColl
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Mrs B J Evans, Foxcroft
Champion
Corkhills Skylight - Mrs E Crate
Reserve Champion
Dunaskin Gimli - Mrs E Crate
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mrs B J Evans, Foxcroft
Champion
Aquilas No Rose Dancer - L Nicholson
Reserve Champion
Hykos Saratoga - V Harbottle
 
Champion
Manorian Mischief - N Thompson
Reserve Champion 
Nipna Invicta - J Pennell
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge  Mrs B J Evans, Foxcroft
 
Mini Champion
Weston Gold Lace - I Thomason
Reserve Mini Champion
Waitwith Tornado - P Carr
Open Champion
Thistledown Lakewood - L Atkinson 
Reserve Open Champion
Sieont Iola - A Cameron
CHAPS UK - Judge Mrs Kathleen Wilson
 
Champion
Lammerside Mr Darcy - G Chippendale
Reserve  Champion
Riverdance - A Robinson

 Full Spring Bronze Medal Show 2014 results                 

 

ENGLISH SUMMER BRONZE MEDAL / ROSETTE SHOW 2014
RICHMOND EQUESTRIAN CENTRE - CANCELLED

 

 FOAL OF THE YEAR SHOW 
BLUE SKY EQUESTRIAN CENTRE,  LONGHIRST, MORPETH

 NOVEMBER 2nd 2014

 

 Supreme Welsh Foal Champion  -   Keenleyside Golden Lady            Res. Supreme Welsh Foal Champion  - Waitwith Just A Jem

                                                  Supreme Welsh Y/stock Champion - Bronheulog Catalina       Res. Supreme Y/stock Champion - Coffeepot Erin
                                 Overall Sup. Foal Champion of Show  - Keenleyside Golden Lady                Res. Overall Sup. Foal Champion of Show  -  Woodend Balamory
                                    Overall Sup. Y/stock Champion of Show  -  Dunaskin Gimli            Res. Overall Sup. Y/stock Champion of Show  - Bronheulog Catalina
 

Welsh Judge:  Mr Stephen Howard, Boston

Section A Foal Champion
Waitwith  Just A Jem               T & G Farrow                                                                                 
Section A Foal Res. Champion
Waitwith  Jude                         T & G Farrow
Section B Foal Champion
Colandra Summer Rain           S Sanderson            
Section B Foal Res. Champion
Penmaric Boogie Woogie          E Crate
Section C Foal Champion
Karnarth Rod Stewart              K Hepple
Section C Foal Res. Champion
Burnigill Mr Tom                       T F Mayman
Section D Foal Champion
Keenleyside Golden Lady         D Keenleyside
Section D Foal Res. Champion
Coldwell Tlws                           W Ennion
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Mr Stuart Stafford, Yorkshire

Riding Pony Foal Champion
Woodend Balamory                 M Wardropper
Riding Pony Foal Res. Champion
Princess Mae                           K Charlton
Hunter Pony Foal Champion
Colandra Summer Rain            S Sanderson  
Hunter Pony Foal Res. Champion
Bordergrove Hart of Dixie          G Williamson
 

Part Bred Welsh / Arab Judge:  Mr Stuart Stafford, Yorkshire

PB Welsh/Arab Foal Champion
Woodend Balamory                M Wardropper
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
Fullbeck Tinkers Moon               J Hedley
 
RP/SHP/Part Bred Welsh/Part Bred Arab Youngstock Champion
Dunaskin Gimli                       E Crate
RP/SHP/Part Bred Welsh/Part Bred Arab Youngstock Res.Champion
Colandra Indiana                          S Sanderson
 

Special Sections Judge:  Mr Stuart Stafford, Yorkshire

Champion Foal
Waitwith Just A Jem             T & G Farrow
Res. Champion Foal
Bordergrove Hope                       Bordergrove Stud
 

M&M Judge:  Mr Stuart Stafford, Yorkshire

M&M Foal Champion
Nimrodel Quicksilver             J Rix
M&M Foal Res. Champion
x
 

Coloured Judge: Mr Stuart Stafford, Yorkshire

Coloured Foal Champion
x
Coloured Foal Res. Champion
x
 
Special Section, M&M, Coloured Youngstock Champion
Waitwith Rosetta                   R Robson
Special Section, M&M, Coloured Youngstock Res. Champion
Bordergrove Hampton              Bordergrove Stud                   
 

Ridden Section Judge: Mr Stephen Howard, Boston

NPS/PUK Mini Champion
Menai Slip the Net                Olivia Ross
NPS/PUK Mini Res. Champion
x
NPS/PUK  Ridden Champion
Wheatridge Midnight            Amanda Wallace
NPS/PUK  Ridden Res. Champion
Thornberry Masterpiece            E Littlefair
Overall Ridden Champion
Wheatridge Midnight            Amanda Wallace
Overall Ridden Res. Champion
Thornberry Masterpiece            E Littlefair

 

ENGLISH SPRING BRONZE MEDAL SHOW
RICHMOND APRIL 28th 2013

 

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   COLANDRA HARLEQUIN

RES.  SUPREME OF SHOW   -   KALLISTALODGE THE ICE MAN
2ND RESERVE - SMALL-LAND COLOUR CODE

 

 OVERALL WELSH CHAMPION  -  KALLISTALODGE THE ICE MAN

OVERALL RES.  WELSH CHAMPION  -  SARDIS PASCAL

 
      Section A  -  Judge  Mr R Hensby, Laithehill
 
Youngstock Champion
Julmar Jupiter - Mrs J Devenney
Youngstock Reserve Champion
Waitwith Annie Oakley - A Prior
Adult Champion
Sardis Pascal - J Smith
Adult Reserve Champion
Syfynwy Tegan - Chris Brown

Overall Section A Champion
Sardis Pascal

Overall Res. Section A Champion
Julmar Jupiter

 
Section B  -  Judge Mrs M E Mansfield-Parnell, Rotherwood
 
Youngstock Champion
Thistledown Artic Air - S Anderson
Youngstock Reserve Champion
Thistledown Flight of Fancy - S Anderson
Adult Champion
Colandra Summer Breeze - S Sanderson
Adult Reserve Champion
Llandar Prydwen - Mrs J Walton

Overall Section B Champion
Thistledown Artic Air

Overall Res. Section B Champion
Colandra Summer Breeze

 
Section C  -  Judge Mr John James, Sianwood
 
Youngstock Champion
Felinmor Brenin - C & L Clegg
Youngstock Reserve Champion
Glynwyn Little Miss Treasure - L Hampson
Adult Champion
Dabernon Rock DJ - Lauren A Makin
Adult Reserve Champion
Taincwm Olwyn - J Maidwell

Overall Section C Champion
Dabernon Rock DJ

Overall Res. Section C Champion
Felinmor Brenin

 
Section D  -   Judge Mr John James, Sianwood
 
Youngstock Champion
Northwick Estelle - L Breeze & E Gant
Youngstock Reserve Champion
Keenleyside Red Sparkle- D Keenleyside
Adult Champion
Kallistalodge The Ice Man - D Keenleyside
Adult Reserve Champion
Hollytree Daisy - G Schofield

Overall Section D Champion
Kallistalodge The Ice Man

Overall Res. Section D Champion
Hollytree Daisy

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Cadlan Valley Sundial - J Crossley
Reserve Champion
Waitwith Showman - Ann Atkinson
 
Riding Pony Breeding  -  Judge  Mrs M E Mansfield-Parnell, Rotherwood
Champion
Moluccas Pequin Pearl - R Weirdon
Reserve Champion
Manorview Little Star - Mrs J B Hugill
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Mrs M E Mansfield-Parnell, Rotherwood
Champion
Corkhills Skylight - Mrs E Crate
Reserve Champion
Brynoffa Savannah - Mrs E Crate
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mrs M E Mansfield-Parnell, Rotherwood
Champion
Small-land Colour Code - A Robinson
Reserve Champion
x
 

Registered NPS Mountain & Moorland In Hand  -  Judge Mrs J Macinnes, Whalton
 

Champion
Felinmor Brenin - Christine & Laura Clegg
Reserve Champion 
Waterings Dunlightly - Samantha Wallace
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge Judge Mr John James, Sianwood
 
Mini Champion
Synod Montanna - Susie Bennett  Rider: Daisy Bennett
Reserve Mini Champion
Wrentnall Silver Lady - Lisa Jordon
Open Champion
Nantymynydd Ysbryd - L Atkinson  Rider: Hannah Atkinson
Reserve Open Champion
Colandra Harlequin - S Sanderson   Rider: J Cowan
CHAPS UK - Judge Mrs Pippa Kirby
 
Champion
Greener Pastures Jackpot - Carolyn Mouat
Reserve  Champion
Ace of Spades - Angela James

 Full Spring Bronze Medal Show 2013 results                 

 

 

ENGLISH SUMMER BRONZE MEDAL SHOW 2013
RICHMOND EQUESTRIAN CENTRE

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   HENIARTH COCKATOO

RES.  SUPREME OF SHOW   -  THISTLEDOWN ARTIC ROSE

 

 OVERALL WELSH IN HAND CHAMPION  -  THISTLEDOWN ARTIC ROSE

OVERALL RES.  WELSH IN HAND CHAMPION  -  CASTELLAU VIENETTA

 
      Section A  Judge   -   Miss A M Bale-Williams, Baledon
 
Youngstock Champion
Elcon Model Mika    -    A Broomhall
Youngstock Reserve Champion
Penboeth Game On    -    T Topliss
Adult Champion
Castellau Vienetta    -    T Topliss
Adult Reserve Champion
Glynffynnon Pedr    -    D Degman

Overall Section A Champion
Castellau Vienetta

Overall Res. Section A Champion
Elcon Model Mika

 
Section B Judge  -   Miss A M Bale-Williams, Baledon
 
oungstock Champion
Thistledown Artic Rose    -    S Anderson
Youngstock Reserve Champion
Janpete Del Boy    -    J Mansfield
Adult Champion
Bannut Twilight    -    S Wallace
Adult Reserve Champion
Wagtail Elenor    -    Appleby & Shield

Overall Section B Champion
Thistledown Artic Rose

Overall Res. Section B Champion
Janpete Del Boy

 
Section C Judge  -  Mrs L Thomas, Chesmere
 
Youngstock Champion
Brynseion Dancing Brave    -    C Fell
Youngstock Reserve Champion
Isycoed Kubotan    -    J Aldred
Adult Champion
Gornoeth Mr Humphreys    -    R Evans
Adult Reserve Champion
Kanarth Gwen Stafani    -    K Hepple

Overall Section C Champion
Gornoeth Mr Humphreys

Overall Res. Section C Champion
Kanarth Gwen Stafani

 
Section D Judge  -  Mrs L Thomas, Chesmere
 
Youngstock Champion
Danaway Danny    -    K Slack
Youngstock Reserve Champion
Gwenside Regae    -    S Bennett
Adult Champion
Crugybar Morganna Mai    -    J Elliott
Adult Reserve Champion
Glantraeth Jack Daniels    -    A Cameron

Overall Section D Champion
Danaway Danny

Overall Res. Section D Champion
Crugybar Morganna Mai

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Minyfford Merryman    -    A Wallace
Reserve Champion
Isycoed Kubotan    -    J Aldred
 
Riding Pony Breeding Judge   -  Mr D Puttock, Bannan
Champion
Moor Hall Surprise    -    M Godden
Reserve Champion
Hightops Expectations    -    C wanless
 
Show Hunter Breeding Judge -  Mr D Puttock, Bannan
Champion
Tarnbrook Take It All    -    A Fearn
Reserve Champion
Millpond Look So Different    -    L Colmer
 
Registered Welsh Part Bred Judge -   Miss A M Bale-Williams
Champion
Karita Rhianna    -    L McKenzie
Reserve Champion
Hightops Expectations    -    C Wanless
 

Registered Mountain & Moorland In Hand Judge  -   Mr D Puttock, Bannan

Champion
Manorian Mischief    -    N Thompson
Reserve Champion 
Nipna Invictus    -    J Pennell
 
Welsh A B   LR & FR   -  Judge Miss A M Bale-Williams, Baledon
Welsh  Open   -  Judge Mrs L Thomas, Chesmere
Mini Champion
Heniarth  Cockatoo    -     Mrs S Potter  Rider: Anya Potter-Firth
Reserve Mini Champion
Wrentnall Silver Lady    -    L Gill  Rider: C Gill
Open Champion
Norton Heath Airs N Graces    -    J Mansfield
Reserve Open Champion
Thornberry Masterpiece    -    A Duval  Rider: E Littlefair
 

PUK Championship Judge  - Mr D Puttock, Bannan

Champion
Synod Montanna    -    S Bennett  Rider: Daisy Bennett
Reserve Champion
Llanidan Lisa Lan    -    Emily Stead
 
CHAPS UK Judge  -  Mrs L Thomas, Chesmere
Champion
Walena Cherokee Warrior    -    S Ritson
Reserve Champion
Millpond Look So Different    -    L Colmer

 

FOAL OF THE YEAR SHOW 
SWARLAND EQUESTRIAN CENTRE, FELTON, MORPETH
 NOVEMBER 3rd 2013

 

                      Supreme Welsh Foal Champion  -   Dunaskin Gimli             Res. Supreme Welsh Foal Champion  -  Keenleyside Romance

Supreme Welsh Youngstock Champion  -  Bronheulog Catelina          Res. Supreme Welsh Youngstock Champion  -  Lucren Little Gem

      Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Dunaskin Gimli                Res. Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Banksy Design

  Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Lucren Little Gem  Res. Ov. Supreme Youngstock Champion of Show  - Corkhills Skylark                                                       

 
Welsh Judge:  Mrs Sally Potter, Whisperdale
Section A Foal Champion
Waitwith  Lady Jayne               T & G Farrow                                                                                               
Section A Foal Res. Champion
Waitwith  Santa Rosa             L McKenzie
Section B Foal Champion
Dunaskin Gimli                         E Crate
Section B Foal Res. Champion
Oakville Candlelight                 S Wallace
Section C Foal Champion
Cascob Llanelwdd                   M Deary
Section C Foal Res. Champion
x
Section D Foal Champion
Keenleyside Romance            D Keenleyside
Section D Foal Res. Champion
x
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Anouska Potter-Firth, Whisperdale

Riding Pony Foal Champion
Kelana Mystical Star                K Charlton
Riding Pony Foal Res. Champion
Elvet Aramis                               R & D Elliott
Hunter Pony Foal Champion
Banksy Design                         E Crate
Hunter Pony Foal Res. Champion
x
 
Part Bred Welsh / Arab Judge:  Anouska Potter-Firth, Whisperdale
PB Welsh/Arab Foal Champion
Kelana Musical Star               K Charlton
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
Kyolaws Duchess                     M Chambers
 
RP/SHP/Part Bred Welsh/Part Bred Arab Youngstock Champion
Corkhills Skylark                        E Crate
RP/SHP/Part Bred Welsh/Part Bred Arab Youngstock Res.Champion
Colandra Indiana                          S Sanderson
 
Special Sections Judge:  Anouska Potter-Firth, Whisperdale
Champion Foal
Banksy Design                          E Crate
Res. Champion Foal
Waitwith  Santa Rosa             L McKenzie
 
M&M Judge:  Anouska Potter-Firth, Whisperdale
M&M Foal Champion
Clifford Silver Slipper               S Sanderson
M&M Foal Res. Champion
Edenmarsh Austin Powers      E Marshall
 
Coloured Judge: Mrs Sally Potter, Whisperdale
Coloured Foal Champion
Katmandu                                  S Catton
Coloured Foal Res. Champion
Kyolaws Duchess                     M Chambers
 
Special Section, M&M, Coloured Youngstock Champion
Corkhills Skylark                        E Crate
Special Section, M&M, Coloured Youngstock Res. Champion
Bordergrove Honolulu             Bordergrove Stud                   
 
Ridden Section Judge: Mrs Sally Potter, Whisperdale
Mini Champion
Rushton Rupert                          K Stewart
Mini Res. Champion
x
Ridden Champion
Duntarvie Dragoon                   J Anderson
Ridden Res. Champion
Tanelles Carousel                       T Gibson

 

ENGLISH SPRING SILVER MEDAL SHOW
RICHMOND APRIL 22nd 2012

 

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   HENIARTH DILYSCIOUS

RES.  SUPREME OF SHOW   -   PENTREFELIN PLAYBOY
2ND RESERVE - COLANDRA HARLEQUIN

 OVERALL WELSH CHAMPION  -  PENTREFELIN PLAYBOY

OVERALL RES.  WELSH CHAMPION  -  GWYNFAES CARNWENNAN

Section A  -  Judge  Mr A Tilley, Tiffwyl
Youngstock Champion
Coffeepot Aryzona - G Atkinson
Youngstock Reserve Champion
Elcon debutante - Mrs A L Broomhall
Adult Champion
Pentrefelin Playboy - S Greenwood
Adult Reserve Champion
Dyfed Cariad  - Mrs E J Wormald

Overall Section A Champion
Pentrefelin Playboy

Overall Res. Section A Champion
Dyfed Cariad

 
Section B  -  Judge Mr. T Best, Waxwing
 
Youngstock Champion
Thistledown Greta - S Anderson
Youngstock Reserve Champion
colandra Summer Breeze - Mrs S Sanderson
Adult Champion
 
 

Mowbray Pilgrim - S Anderson

Adult Reserve Champion
Llandar Prydwen - Mrs J Walton

Overall Section B Champion
Mowbray Pilgrim

Overall Res. Section B Champion
Thistledown Greta

 
Section C  -  Judge Mrs M C Nimmo, Duntarvie
 
Youngstock Champion
Brynseion Dancing Glory - C Fell
Youngstock Reserve Champion
Felinmor Brenin - Clegg & Milner
Adult Champion
Blaencila Ashley - R G McNeal
Adult Reserve Champion
Moelwyn Millie - A Brough

Overall Section C Champion
Blaencila Ashley

Overall Res. Section C Champion
Moelwyn Millie

 
Section D  -   Judge Mrs M C Nimmo, Duntarvie
 
Youngstock Champion
Dycott Mourinho  -  Mr T Thompson
Youngstock Reserve Champion
Ionos Captain Jack - G Davenport
Adult Champion
Gwynfaes Carnwennan - C Fell
Adult Reserve Champion
Abergavenney Tango - S W McNeal

Overall Section D Champion
Gwynfaes Carnwennan

Overall Res. Section D Champion
Dycott Mourinho 

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Ryehall Debussy - Mrs J Aldred
Reserve Champion
Sarum Rio - C Stansfield
 
Riding Pony Breeding  -  Judge Judge Mr. T Best, Waxwing
Champion
Megland Carnival - Craig Wanless
Reserve Champion
Fidra Q - Ann Redpath
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Judge Mr. T Best, Waxwing
Champion
Shenbrook Flaming Ace - Ms V Compton
Reserve Champion
The Ultimate Legacy - Mrs S Hollins
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Judge Mr. T Best, Waxwing
Champion
Fidra Q - Ann Redpath
Reserve Champion
Manorview Little Star - Mrs J B Hugill
 

Registered Mountain & Moorland In Hand  -  Judge Mr. T Best, Waxwing
 

Champion
Felinmor Brenin - Clegg & Milner
Reserve Champion 
Fountainhead Marco - Mrs W Robson
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge Judge Mr. T Best, Waxwing
 
Mini Champion
Heniarth Dilyscious - Miss A Potter   Rider: Anya Potter-Firth
Reserve Mini Champion
Shamrocklake Shirley Temple - K Stewart  Rider: Holly Stewart
Open Champion
Colandra Harlequin - S Sanderson  Rider: J Cowens
Reserve Open Champion
Thornberry Masterpiece - Alison Duval  Rider: Emma Littlefair

full silver medal spring show 2012 results

 

 

ENGLISH SUMMER BRONZE MEDAL SHOW
MILL LANE, SELBY JUNE 2nd 2012

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   HENIARTH COCKATOO

RES.  SUPREME OF SHOW   -  LAITHEHILL ORSINO

  OVERALL WELSH IN HAND CHAMPION  -  BLAENCILA ASHLEY

 OVERALL RES.  WELSH IN HAND CHAMPION  -  COELENHAGES JARNO

 
 Section A  -  Judge  Mr W B Davies, Talgoed
 
Youngstock Champion
Brierdene Night Owl - Mrs AW & Mr AB Dobinson
Youngstock Reserve Champion
Coffeepot Aryzona - G Atkinson
Adult Champion
Coelenhages Jarno - Mrs L Scott
Adult Reserve Champion
Blackhill Flo - Mrs L Hampson

Overall Section A Champion
Coelenhages Jarno

Overall Res. Section A Champion
Brierdene Night Owl

 
 Section B  -  Judge Judge Mr H S Davies, Cadlan Valley
 
Youngstock Champion
Llandar Mimosa Starlight - Miss S Wallace
Youngstock Reserve Champion
Boston Best Mate - Mr S Howard
Adult Champion
Jula Peace Keeper - Mr & Mrs R Elliott
Adult Reserve Champion
Waterings Dunlightly - Miss S Wallace

Overall Section B Champion
Llandar Mimosa Starlight

Overall Res. Section B Champion
Jula Peace Keeper

 
 Section C  -  Judge <>Mrs R H Reading, Yarty
 
Youngstock Champion
Dycott Gwendoline - Miss S Bennett
Youngstock Reserve Champion
Felinmor Brenin - C Clegg
Adult Champion
Blaencila Ashley - Mr McNeal
Adult Reserve Champion
 

Overall Section C Champion
Blaencila Ashley

Overall Res. Section C Champion
Dycott Gwendoline

 
 Section D  -   Judge <> Mrs R H Reading, Yarty
 
Youngstock Champion
Ringinglow Stevie G - Mr J Elliott
Youngstock Reserve Champion
Brynseion Bryana - Miss C Fell
Adult Champion
Malnor Forest King - Miss S Bennett
Adult Reserve Champion
Abergavenny Tango - Mr McNeal

Overall Section D Champion
Malnor Forest King

Overall Res. Section D Champion
Abergavenny Tango

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Ryehall Debussy - Mrs J Aldred
Reserve Champion
 
 
 Riding Pony Breeding  -  Judge Mr H S Davies, Cadlan Valley
Champion
Ben Neagh Foxy Gate Keeper - Mrs J Fox
Reserve Champion
Ben Neagh Elegant Fox - Mrs J Fox
 
 Show Hunter Breeding  -  Judge Judge Mr H S Davies, Cadlan Valley
Champion
 
Reserve Champion
 
 
 Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mr H S Davies, Cadlan Valley
Champion
Senateview Felicity - Miss B Kersey
Reserve Champion
Senateview Maisiemay - Miss B Kersey
 

Registered Mountain & Moorland In Hand  -  Judge  Judge Mr H S Davies, Cadlan Valley
 

Champion
Llanidan Yorkie - C & L Clegg
Reserve Champion 
Waterings Dunlightly - Miss S Wallace
 
 Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge Mr H S Davies, Cadlan Valley
 
Mini Champion
Heniarth Cockatoo - Mrs S Potter  Rider: Anya Potter-Firth
Reserve Mini Champion
 
Open Champion
Laithehill Orsino - L Holland
Reserve Open Champion
Coednewydd Ivanhoe - D Fitzgerald

 full bronze medal summer show results 2012

 

 

FOAL OF THE YEAR SHOW 
SWARLAND EQUESTRIAN CENTRE, FELTON, MORPETH
 NOVEMBER 4TH  2012

Supreme Welsh Foal Champion  -  Waitwith Golden Jewel                 Res. Supreme Welsh Foal Champion  -  Waitwith Sierra Star

 
                                   Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Waitwith Golden Jewel                Res. Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Woodend Abstract
 
                                        Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Bordergrove Hawaii                Res. Overall Supreme Youngstock Champion of Show  - Laithehill Celebrity

                                                         

Welsh Judge:  Mr T Barron, Mybella
Section A Foal Champion
Waitwith  Golden Jewel                 T & G Farrow 
                                                                                              
Section A Foal Res. Champion
Waitwith  Sierra Star               T & G Farrow 
Section B Foal Champion
Jula Keeping The Peace               R & D Elliott
Section B Foal Res. Champion
Colandra Cool Water              S Sanderson
Section C Foal Champion
x
Section C Foal Res. Champion
x
Section D Foal Champion
x
Section D Foal Res. Champion
x
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Mr M Hendrie, Westhill

Riding Pony Foal Champion
Foal x Dewberry Park                  W Moran
Riding Pony Foal Res. Champion
Colandra Cool Water             S Sanderson
Hunter Pony Foal Champion
Colandra Indiana                         S Sanderson
Hunter Pony Foal Res. Champion
x
 
Part Bred Welsh / Arab Judge:<> Mr M Hendrie, Westhill
PB Welsh/Arab Foal Champion
Foal x Smart Thinking                 W Moran
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
Kyolaws Diamond Jubilee       M Chambers
 
Special Sections Judge: Mr M Hendrie, Westhill
Champion Foal
Waitwith  Golden Jewel               T & G Farrow
Res. Champion Foal
Rackwood Hugo                       E Walker
 
M&M Judge: Mr M Hendrie, Westhill
M&M Foal Champion
Rackwood Hugo                         E Walker
M&M Foal Res. Champion
Kered Storm Chaser                J Cowan
 
Coloured Judge:<> Mr M Hendrie, Westhill
Coloured Foal Champion
Woodend Abstract                      M Wardropper
Coloured Foal Res. Champion
Plumbuck Johnny Cash            E Marshall
 
Ridden Section Judge: Mr T Barron, Mybella
Mini Champion
x
Mini Res. Champion
x
Ridden Champion
Stoak Luke                               A Scott
Ridden Res. Champion
Tanelles Carousel                       T Gibson

                                                                                                                                                                                    

 Foal of the Year 2012 full results

                                                                                                                      

 

ENGLISH SPRING SHOW
RICHMOND APRIL 10TH 2011

 

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   POWYS SPRITE

RES.  SUPREME OF SHOW   -   WOODEND JACKANORY

 

 WELSH CHAMPION  -  POWYS SPRITE

RES.  WELSH CHAMPION  -  ELVET ABIGAIL

 
      Section A  -  Judge  Mr J P Parry, Talponciau Stud
 
Youngstock Champion
Waitwith Fancy Free  -  Amanda Axe
Youngstock Reserve Champion
Waitwith Caramel  -  Mrs S Davison
Adult Champion
Powys Sprite  -  J Devenney
Adult Reserve Champion
Llafar Betson  -  Liz Hampson

Overall Section A Champion
Powys Sprite

Overall Res. Section A Champion
Llafar Betson

 
Section B  -  Judge Mrs K L Evans, Pinfold Stud
 
Youngstock Champion
Elvet Abigail  -  K & J Stewart
Youngstock Reserve Champion
Paddock Jonquil  -  Mr & Mrs Butterworth
Adult Champion
Pennwood Troubador  -  L Wallace
Adult Reserve Champion
Thistledown Alhaarth  -  K & J Stewart

Overall Section B Champion
Elvet Abigail

Overall Res. Section B Champion
Paddock Jonquil

 
Section C  -  Judge Mr J P Parry, Talponciau Stud
 
Youngstock Champion
 
Youngstock Reserve Champion
 
Adult Champion
Neebro Field of Dreams  -  Carl Nee
Adult Reserve Champion
Karnarth Dolly Parton  -  Karen Hepple

Overall Section C Champion
Neebro Field of Dreams

Overall Res. Section C Champion
Karnarth Dolly Parton

 
Section D  -   Judge Mr J P Parry, Talponciau Stud
 
Youngstock Champion
Dycott Mourinho  -  S Bennett
Youngstock Reserve Champion
Keenleyside Red Flyer  -  D Keenleyside
Adult Champion
Neebro The Governess  -  Carl Nee
Adult Reserve Champion
Robanna Flying Comet  -  Louise Brown

Overall Section D Champion
Dycott Mourinho  -  S Bennett

Overall Res. Section D Champion
Keenleyside Red Flyer 

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Ryehall Debussy
Reserve Champion
Waitwith Peep show
 
Riding Pony Breeding  -  Judge Miss S Coulter, Hepplewood Stud
Champion
Woodend Jackanory  -  Jane Lee
Reserve Champion
Billy Elliott  -  Jackie Bradbury
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Mr T Barron, Mybella Stud
Champion
Larchspur Oracle  -  Janine Aldred
Reserve Champion
Hykos Isadora  -  Anne Conroy
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mr J P Parry, Talponciau Stud
Champion
Woodend Jackanory  -  Jane Lee
Reserve Champion
Charters Mead Gypsy Mai  -  Anneliese Stonehouse
 

Registered Mountain & Moorland In Hand  -  Mr T Barron, Mybella Stud
 

Champion
Powys Sprite  -  J Devenney
Reserve Champion 
Benbreac of Croila  -  Gemma Stanford
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge Mrs J V Parry, Talponciau Stud
 
Mini Champion
Shamrock Shirley temple  -  Mrs K Stewart        Rider: Holly Stewart
Reserve Mini Champion
Coatville Nevada  -  A Scott        Rider: Amy Scott
Open Champion
Llandar Prydwen  -  Margaret Randall
Reserve Open Champion
Waitwith Windchime  -  Jennifer Cowan

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

English Spring Show 2011 full results

 

 

 SCOTTISH SPRING MEDAL SHOW
 STRATHALLEN, MAY 22ND 2011
Section A Judge  -  Mrs N Clayton, Pinina Stud
Champion
Gartconnel Wonderful - E Russell
Reserve Champion
Flydon Miss Moneypenny - J allen
 
Section B Judge  -  Mrs N Clayton, Pinina Stud
Champion
Rosedust Fairytale - L Cameron
Reserve Champion
Nethermoss Mignonette - S Robson
 
Section C Judge  -  Mr T J Roberts, Pistyll Stud
Champion
Passford Rebecca - L Armstrong
Reserve Champion
Pentrefelin Darcy Bussle - J Watson
 
Section D Judge  -  Mr T J Roberts, Pistyll Stud

Champion
Passford Sunnay Girl - L Armstrong

Reserve Champion
Nebo Mostyn - V McBride

OVERALL WELSH CHAMPION
Passford Rebecca
OVERALL RESERVE CHAMPION
Passford Sunnay Girl
Champion Gelding
Cromagtir Dylan
Reserve Gelding Champion
Coedeneinrin Reward
 
Part Bred Welsh Judge  - Mrs N Clayton, Pinina Stud
Champion
Dawnies Mustbealady - L Tait
Reserve Champion
Highpen Peter Pan - D Zajda
 
Members In Hand   Judge  -  Miss S Coulter, Hepplewood
Champion
Skellorn Graffiti - E Crate
Reserve Champion
Tyroes Lord Jim - N Watson
 
Members Ridden   Judge  -  Mr A Patterson, Brockwood Stud
 Champion
Cromagtir Dylan  -  S Thomson
Reserve  Champion
Pinnerburn Amelia  -  K Miller
 
NPS M&M Ridden  Judge  -  Mrs C M M McArdle, Denmill Stud
Novice Champion
Gartconnel Comet - S Graham
Novice Reserve Champion
Nanteglwys Taliesin - D Zajda
Mini Champion
Brierdene Llewelyn - C & O Cousens
Mini Reserve Champion
Morwyn Lady Verity - L Mulholland
Junior Champion
Skelwith Rockets Flash Dance - L Aitchison
Junior Reserve Champion
Pinnerburn Amelia - K Miller
 
NPS M&M Open Ridden   Judge -  Mrs N Clayton, Pinina Stud
Open Champion
Thisteldown Sea Scout - K Miller
Open Reserve Champion
Llanllugan Mikes Lad - B Hill
Part bred Ridden Champion
Highpen Peter Pan - D Zajda
Part bred Reserve Ridden Champion
 
Working Hunter Ponies Judge Mrs S A Clark, Lammermuir Stud
Open WHP Champion
Erwwastad Apollo - K Tedcastle
Open WHP Reserve Champion
Rhoswen Rebel - J Watson

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          2011 Scottish Spring Show Full results

 

ENGLISH SUMMER SHOW
RICHMOND JULY 31ST 2011

 

 SUPREME OF SHOW CHAMPION   -   DAWTHORNE DELPHINE

RES.  SUPREME OF SHOW   -   COATVILLE NEVADA

 

 WELSH CHAMPION  -  DAWTHORNE DELPHINE

RES.  WELSH CHAMPION  -  JULMAR SWEET ROSE

 
      Section A  -  Judge  Mrs N A Clayton, Pinina Stud
 
Youngstock Champion
Tamevalley Tigga - Liz Hampson
Youngstock Reserve Champion
Brierdene Nightcap - Mrs AW & Mr AB Dobinson
Adult Champion
Julmar Sweet Rose  -  J Devenney
Adult Reserve Champion
Waitwith Zoe - Mrs G M Farrow

Overall Section A Champion
Julmar Sweet Rose

Overall Res. Section A Champion
Waitwith Zoe

 
Section B  -  Judge Mrs R M Andrew, Bronheulog Stud
 
Youngstock Champion
Dawthorne Delphine
Youngstock Reserve Champion
Cadlan Valley Miss Perfect - D A Wilson
Adult Champion
Gunthwaite Old Gold - Neil Beaumont
Adult Reserve Champion
Glaisdale Honeysuckle - Miss L Harrison

Overall Section B Champion
Dawthorne Delphine

Overall Res. Section B Champion
Gunthwaite Old Gold

 
Section C  -  Judge Mrs C Ingram, Newbrook Stud
 
Youngstock Champion
 
Youngstock Reserve Champion
 
Adult Champion
Rotherdale Uptown Lady - Felicity Baird
Adult Reserve Champion
 

Overall Section C Champion
Rotherdale Uptown Lady

Overall Res. Section C Champion
 

 
Section D  -   Judge Mrs C Ingram, Newbrook Stud
 
Youngstock Champion
 
Youngstock Reserve Champion
 
Adult Champion
 
Adult Reserve Champion
 

Overall Section D Champion
Hillgarth Rosie Ribbons

Overall Res. Section D Champion
 

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Lindisfarne Sea Scorpion - Jane Henderson
Reserve Champion
 
 
Riding Pony Breeding  -  Judge Mrs R M Andrew, Bronheulog Stud
Champion
Greenbarrow Jolly Roger - Mrs C M Duke
Reserve Champion
Sandydean Honorable Dream - Jane Lee
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Mrs R M Andrew, Bronheulog Stud
Champion
Hykos Isadora - A Conroy
Reserve Champion
Lindisfarne Sea Scorpion - Jane Henderson
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mrs R M Andrew, Bronheulog Stud
Champion
Greenbarrow Jolly Roger - Mrs C M Duke
Reserve Champion
Sandydean Honorable Dream - Jane Lee
 

Registered Mountain & Moorland In Hand  -  Judge  Mrs N A Clayton, Pinina Stud
 

Champion
Heugh Pendragon - Denise Bain
Reserve Champion 
Tunstall Bill - A Sunter-Marshall
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge Mrs J V Parry, Talponciau Stud
 
Mini Champion
Coatville Nevada - Andrew Scott   Rider: Amy Scott
Reserve Mini Champion
 
Open Champion
Tyreos Lilli - T Neal  Rider: Jade Neal
Reserve Open Champion
Coatville Nevada - Andrew Scott   Rider: Amy Scott

                                                                                                                                                                                     English Summer Show full results                                                                                                                          

 

 

 

FOAL OF THE YEAR SHOW 
SWARLAND EQUESTRIAN CENTRE, FELTON, MORPETH
 NOVEMBER 6TH  2011

Supreme Welsh Foal Champion  -  Waitwith Finola                              Res. Supreme Welsh Foal Champion  -  Hillgarth Brenin
 
 Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Waitwith Finola                             Res. Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Burnhill Amelia
 

                                          Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -   Megland Dainty                                            Res. Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Keenleyside Red Flyer

                                                        

 
Welsh Judge: Christine Duke, Greenbarrow
Section A Foal Champion
Waitwith Finola                   T & G Farrow                                                                                               
Section A Foal Res. Champion
Waitwith Little Pip                  T & G Farrow 
Section B Foal Champion
Craiglea Miss Mayfair       L McGowan
Section B Foal Res. Champion
x
Section C Foal Champion
Hillgarth Brenin                   C Dewhirst
Section C Foal Res. Champion
Talgoed Sea Piper                R & D Elliott
Section D Foal Champion
Burnigill Lady Francis        T Mayman
Section D Foal Res. Champion
x
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Chris Duke, Greenbarrow

Riding Pony Foal Champion
Talponciau Givenchi           S Sanderson
Riding Pony Foal Res. Champion
x
Hunter Pony Foal Champion
x
Hunter Pony Foal Res. Champion
x
 
Part Bred Welsh / Arab Judge: Chris Duke, Greenbarrow
PB Welsh/Arab Foal Champion
Burnhill Amelia                      S Bland
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
Talponciau Givenchi           S Sanderson
 
Special Sections Judge: Chris Duke, Greenbarrow
Champion Foal
Waitwith Little Pip                        T & G Farrow
Res. Champion Foal
Craiglea Miss Mayfair          L McGowan
 
M&M Judge: Chris Duke, Greenbarrow
M&M Foal Champion
 Homehill Eve                                                      C Snaith
M&M Foal Res. Champion
Rackwood Amos                   E Walker
 
Coloured Judge: Chris Duke, Greenbarrow
Coloured Foal Champion
x
Coloured Foal Res. Champion
x
 
Ridden Section Judge: Tom Barron, Mybella
Mini Champion
Coatville Nevada                          J Graham
Mini Res. Champion
x
Ridden Champion
Stoak Luke                                   A Scott
Ridden Res. Champion
x

 

2010

ENGLISH MEDAL SHOW
 RICHMOND, APRIL 11TH 2010

 

 

                                               

                                                          

                                 SUPREME OVERALL WELSH CHAMPION        
                                                  Paddock Alesha  

                                                

RES. SUPREME OVERALL WELSH CHAMPION
Tremymor Caryls Delight

 
      Section A  -  Judge  Mr B Williams,  Cefnmelyn
 
Youngstock Champion
Mardenway Magic Princess  -  Elaine Ferguson
Youngstock Reserve Champion
Waitwith Gold Dust  -  L Dryburgh
Adult Champion
Fouroaks Charisma  -  Wendy Lowe-Barnes
Adult Reserve Champion
Julmar Symphony  -  David Saunders/David Ruddick

Overall Section A Champion
Fouroaks Charisma

Overall Res. Section A Champion
Julmar Symphony

 
Section B  -  Judge  Mr K Walker, Brynoffa
 
Youngstock Champion
Paddock Alesha  -  Mr & Mrs Butterworth
Youngstock Reserve Champion
Laithehill Concerto  -  G R Hensby
Adult Champion
Laithehill Honeymoon  -  G R Hensby
Adult Reserve Champion
Talachddu Swallow Tail  -  J Devenney

Overall Section B Champion
Paddock Alesha

Overall Res. Section B Champion
Laithehill Concerto

 
Section C  -  Judge Mr B Williams,  Cefnmelyn
 
Youngstock Champion
Heddymyndd Megan  -  S W McNeal
Youngstock Reserve Champion
Hillgarth Welsh Rose  -  S W McNeal
Adult Champion
Tremymor Caryls Delight  -  S W  McNeal
Adult Reserve Champion
 

Overall Section C Champion
Tremymor Caryls Delight

Overall Res. Section C Champion
Heddymyndd Megan

 
Section D  -   Judge Mr B Williams,  Cefnmelyn
 
Youngstock Champion
Gwyllan Penny Gold  -  Annetta Hayes
Youngstock Reserve Champion
Keenleyside The Temptress  -  D Keenleyside
Adult Champion
Bronfoel Calon Lan  -  R G McNeal
Adult Reserve Champion
Ionos Modlen Meia  -  R G McNeal

Overall Section D Champion
Bronfoel Calon Lan

Overall Res. Section D Champion
Ionos Modlen Meia

 

Welsh A B C D Gelding Champion

Champion
Wagtail Express  -  K Shield/G Appleby
Reserve Champion
 
 
Riding Pony Breeding  -  Judge Mr K Walker, Brynoffa
Champion
Millwood Grange Royal Hussar  -  Mrs P Sowerby
Reserve Champion
Fulbeck J's Delight  -  J Hedley
 
Show Hunter Breeding  -  Judge Mr K Walker, Brynoffa
 
Champion
Lindisfarne Sea Scorpian  -  Lindisfarne Stud
Reserve Champion
Chesswood Miss Magenta  -  Claire Reed
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mr K Walker, Brynoffa
 
Champion
Fulbeck J's Delight  -  J Hedley
Reserve Champion
Chesswood Miss Magenta  -  Claire Reed
 

Registered Mountain & Moorland In Hand  -  Judge Miss S Coulter
 

Champion
Mardenway Money Penny  -  Elaine Ferguson
Reserve Champion 
Manorian Mischief  -  I & N Thompson
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge Mr K Walker, Brynoffa
 
Mini Champion
Tallares Tip Top  -  Sally Potter       Rider: Anya Potter-Firth
Reserve Mini Champion
Coatville Nevada  -  A Scott        Rider: Amy Scott
Open Champion
Nantymynydd Ysbryd  -  Linda Atkinson    Rider: Hannah Atkinson
Reserve Open Champion
Idyllic Panache  -  J Anderson
 

 

 

FOAL OF THE YEAR SHOW 
SWARLAND EQUESTRIAN CENTRE, FELTON, MORPETH
 NOVEMBER 7TH  2010

Supreme Welsh Foal Champion  -   Waitwith Fancy Free                             Res. Supreme Welsh Foal Champion  -  Keenleyside Red Flyer
 
 Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Waitwith Whoopi                     Res. Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Waitwith Fairy Dust
 

                                 Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Laithehill Celebrity                                              Res. Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Tymor Jessamine

                                                         

 
Welsh Judge: Vicky Anderson, Dinsdale
Section A Foal Champion
Waitwith Fancy Free                    T & G Farrow                                                                                               
Section A Foal Res. Champion
Old Vicarage Royal Sundown                    R & D Elliott
Section B Foal Champion
Oakville Jessica                            L Wallace
Section B Foal Res. Champion
Priestwood Pearl                                         L McKenzie
Section C Foal Champion
Kilnstown Jewel                             M Waugh
Section C Foal Res. Champion
Liddesdale Dubloon                                    F Blackie
Section D Foal Champion
Keenleyside Red Flyer                 D Keenleyside
Section D Foal Res. Champion
Hillgarth Bronze Beau                                 R McNeal
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Richard Anderson, Dinsdale

Riding Pony Foal Champion
Oakville Velvets Rose                  L Wallace
Riding Pony Foal Res. Champion
 
Hunter Pony Foal Champion
Heugh Poppy                                D Bain
Hunter Pony Foal Res. Champion
Megland Night Fox                                      L Nicholson
 
Part Bred Welsh / Arab Judge: Richard Anderson, Dinsdale
PB Welsh/Arab Foal Champion
x
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
x
 
Special Sections Judge: Richard Anderson, Dinsdale
Champion Foal
Waitwith Whoopi                         T & G Farrow
Res. Champion Foal
Waitwith Fairy Dust                                    T & G Farrow
 
M&M Judge: Richard Anderson, Dinsdale
M&M Foal Champion
Clifford Briony                              S Sanderson
M&M Foal Res. Champion
Rackwood Black Magic                             E Walker
 
Coloured Judge:Richard Anderson, Dinsdale
Coloured Foal Champion
x
Coloured Foal Res. Champion
x
 
Ridden Section Judge: Richard Anderson, Dinsdale
Mini Champion
Waitwith Cuddles                       L Lunny
Mini Res. Champion
Coatville Nevada                                        A Scott
Ridden Champion
Coatville Nevada                       A Scott
Ridden Res. Champion
Wheatridge Midnight                                 L Wallace

 

2009

ENGLISH MEDAL SHOW
 RICHMOND, MAY 25TH 2009

      Section A  -  Judge  Mr D Jones, Telynau
Youngstock Champion
Glyncoch Kentucky  -  S Charlesworth
Youngstock Reserve Champion
Le Cheval Chianti  -  A Duval
Adult Champion
Forlan Julianna  -  Costello Family
Adult Reserve Champion
Fosterhouses Philosopher  -  D Elliott

Overall Section A Champion
Glyncoch Kentucky

Overall Res. Section A Champion
Forlan Julianna

   
Section B  -  Judge  Mr D Jones, Telynau
Youngstock Champion
Holyoake Othello  -  Appleby/Shield
Youngstock Reserve Champion
Wagtail Esther  -  Appleby & Shield
Adult Champion
Mifford Fair Honeybee  -  K Money
Adult Reserve Champion
Semicon Viola  -  J Stewart

Overall Section B Champion
Holyoake Othello

Overall Res. Section B Champion
Wagtail Esther

   
Section C  -  Judge Mr G W Thomas, Telynau
Youngstock Champion
Popstars Tommy Cockles  -  N Musson
Youngstock Reserve Champion
 
Adult Champion
Tremymor Dazzler  -  R McNeal
Adult Reserve Champion
Coeden Donatella  -  J Welsh

Overall Section C Champion
Tremymor Dazzler

Overall Res. Section C Champion
Popstars Tommy Cockles

   
Section D  -   Judge Mr G W Thomas, Telynau
Youngstock Champion
Brynseion Bendigo  -  C Fell
Youngstock Reserve Champion
Keenleyside The Temptress  -  D Keenleyside
Adult Champion
Goyalt Dai  -  R McNeal
Adult Reserve Champion
Nantymynydd Ysbryd  -  L Atkinson

Overall Section D Champion
Brynseion Bendigo

Overall Res. Section D Champion
Keenleyside The Temptress

   
Champion Gelding
 
Reserve Champion Gelding
 
   

SUPREME WELSH CHAMPION
Glyncoch Kentucky

RES. SUPREME WELSH CHAMPION
Holyoake Othello

   
Riding Pony Breeding  -  Judge Mr G W Thomas
Champion
 
Reserve Champion
 
   
Show Hunter Breeding  -  Judge Mr G W Thomas
Champion
Chartersmeade Sir Digby  -  A Stonehouse
Reserve Champion
Oakville Touch of Class  -  L Wallace
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mr G W Thomas
Champion
 
Reserve Champion
 
   

Registered Mountain & Moorland In Hand  -  Judge Mr G W Thomas

Champion
Heugh Pendragon  -  D Bain
Reserve Champion 
Waterside William II  -  N Thompson
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge
Mini Champion
Coatville Nevada  -  A Scott
Reserve Mini Champion
Waitwith Tornado  -  A Carr
   
Open Champion
Brilyn Little Plum  -  R Stanier
Reserve Open Champion
Hillgarth Hannah  -  T Mayman

 

SCOTTISH  MEDAL SHOW
 LANARK, MAY 3RD 2009
CANCELLED DUE TO LACK OF ENTRIES
 

 

FOAL OF THE YEAR SHOW 
 NOVEMBER 1st  2009

                Supreme Welsh Foal Champion  -   Kylebeck Churchill                               Res. Supreme Welsh Foal Champion  -  Fronarth Penny Rose
 
       Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Kylebeck Churchill                              Res. Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Waitwith JuJu
 
                            Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Manorian Melanite                              Res. Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Oakville Touch of Class
 
Welsh Judge: Tom Barron, Mybella
Section A Foal Champion
waitwith JuJu
Section A Foal Res. Champion
Waitwith Little Ben
Section B Foal Champion
Oakville Pansy
Section B Foal Res. Champion
Elvet Arabella
Section C Foal Champion
Walena Bay Prince
Section C Foal Res. Champion
Benhill Stitch In Time
Section D Foal Champion
Kylebeck Churchill
Section D Foal Res. Champion
Fronarth Penny Rose
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Margaret Wardropper, Woodend

Riding Pony Foal Champion
Fulbeck J's Delight
Riding Pony Foal Res. Champion
 
Hunter Pony Foal Champion
Elvet Arabella
Hunter Pony Foal Res. Champion
 
 
Part Bred Welsh / Arab Judge: Margaret Wardropper, Woodend
PB Welsh/Arab Foal Champion
Fulbeck J's Delight
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
 
 
Special Sections Judge: Margaret Wardropper, Woodend
Champion Foal
Waitwith JuJu
Res. Champion Foal
Rackwood Annie
 
M&M Judge: Margaret Wardropper, Woodend
M&M Foal Champion
Fronarth Penny Rose
M&M Foal Res. Champion
Rackwood Annie
 
Coloured Judge: Margaret Wardropper, Woodend
Coloured Foal Champion
Kimico Bacardi Breeze
Coloured Foal Res. Champion
 
 
Ridden Section Judge: Margaret Wardropper, Woodend
Mini Champion
Coatville Nevada
Mini Res. Champion
Lochar Gold Dust
Ridden Champion
Coatville Nevada
Ridden Res. Champion
Brynmeillion Cavalier

 

2008

 

ENGLISH MEDAL SHOW
 RICHMOND, MAY 17TH 2008

      Section A  -  Judge  Mrs G A Oldham, Hollytree
Youngstock Champion
Tyfel Tara  -  P Gibons
Youngstock Reserve Champion
Waitwith Zoe  -  Gill Farrow
Adult Champion
Lakefield Cereghes - Debra & Barry Webster
Adult Reserve Champion
Springbourne Ceri  -  D Robinson
Overall Section A Champion
Tyfel Tara
Overall Res. Section A Champion
Lakefield Cereghes
   
Section B  -  Judge Mrs G A Oldham, Hollytree
Youngstock Champion
Laithehill Symphony  -  Robert Hensby
Youngstock Reserve Champion
Boston Bulgari  -  Stephen Howard
Adult Champion
Laithehill Oberon  -  Robert Hensby
Adult Reserve Champion
Penwood Troubador  -  Linda Wallace
Overall Section B Champion
Laithehill Oberon
Overall Res. Section B Champion
Penwood Troubador
   
Section C  -  Judge Mrs C S Frith, Ristol
Youngstock Champion
Glynwyn Peaches  -  G Heppenstall
Youngstock Reserve Champion
 
Adult Champion
Glynwyn Gideon  -  G Heppenstall
Adult Reserve Champion
Wyken Riverdance  -  Hazel Galbraith
Overall Section C Champion
Glynwyn Gideon
Overall Res. Section C Champion
Glynwyn Peaches
   
Section D  -  Judge Mrs C S Frith, Ristol
Youngstock Champion
Danaway Jack Johnson  -  P Greaves
Youngstock Reserve Champion
Ellington Flashdancer - Carole McNally
Adult Champion
Penstrumbly Sparkling Model  -  S Bennett
Adult Reserve Champion
Ilar Hefina 
Overall Section D Champion
Penstrumbly Sparkling Model
Overall Res. Section D Champion
Danaway Jack Johnson
   
Champion Gelding
 
Reserve Champion Gelding
 
   

SUPREME WELSH CHAMPION
Glynwyn Gideon

RES. SUPREME WELSH CHAMPION
Tyfel Tara

   
Riding Pony Breeding  -  Judge Mr S Stafford
Champion
Woodend Garnet  -  A Stonehouse
Reserve Champion
Ben Neagh  -  J Fox
   
Show Hunter Breeding  -  Judge Mr S Stafford
Champion
 
Reserve Champion
 
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mr S Stafford
Champion
Chartersmeade Sir Digby  -  A Stonehouse
Reserve Champion
Ben Neagh  -  J Fox
   

Registered Mountain & Moorland In Hand  -  Judge Mr S Stafford

Champion
Mardenway Diamond Geezer  -  E Ferguson
Reserve Champion 
Tunstall Bill  -  A Sunter
 
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge A & B  Mrs G A Oldham
                                                                   C & D  Mrs C S Frith
Mini Champion
Glenrose Rainmaker  -  S Potter
Reserve Mini Champion
Rhoson Sionc  -  A Walton
   
Open Champion
River Valley Lulu  -  L Atkinson
Reserve Open Champion
Wortley Pazzi  -  J Eggleston
 
 SCOTTISH SPRING MEDAL SHOW
 OATRIDGE, JUNE 22ND 2008
Section A Judge  -  Mr B M Hyslop, Maxwelltown
Champion
Tullibardine Ballyhoo - Tullibardine Stud
Reserve Champion
Sianlee Rustique  -  K Tedcastle
 
Section B Judge  -  Mr B M Hyslop, Maxwelltown
Champion
Rosedust Little Fairygold  -  L Cameron
Reserve Champion
Dryfe Shining Halo  -  Mr & Mrs Anderson
 
Section C Judge  -  Miss K Hepple, Karnarth
Champion
Eywas Lowri  -  M Warren
Reserve Champion
Passford Cream Cracker  -  Passford Stud
 
Section D Judge  - Miss K Hepple, Karnarth
Champion
Barwoods Bronwen  -  Passford Stud
Reserve Champion
Gems Viscount  -  C Cousins
OVERALL WELSH CHAMPION
BARWOODS BRONWEN
OVERALL RESERVE CHAMPION
TULLIBARDINE BALLYHOO
 
Highest Placed Gelding
 
 
Home Produced In Hand   Judge  -  Miss S Coulter
Champion
Rosedust Little Fairytale  -  L Cameron
Reserve Champion
Trefadwyn Lady Alis  -  J McNight
 
Home Produced Ridden   Judge - Miss S Coulter
Champion
Vatersay of Knoxfauld  -  Cormack / MacDonald
Reserve Champion
Rosedust Grand National  -  C Scobbie
 
M&M Ridden Judge  -  Mrs A Redpath, Gorfenletch
Champion
Vatersay of Knoxfauld  -  Cormack / MacDonald
Reserve Champion
Morwyn Lady Verity  -  P Page
 
Welsh Under Saddle A B C D  Judge  -  Mr B M  Hyslop, Maxwelltown
Novice Champion
Oak Bronwen  -  Burnie / Anderson
Novice Reserve Champion
Rosedust Grand National  -  C Scobbie
Mini Champion
Brierdene Llewellyn  -  C Cousins
Mini Reserve Champion
Morwyn Alys
Open Champion
 
Open Reserve Champion
 
 
Part Bred Welsh Judge  - Miss S Coulter
Champion
WSH Stop The Music  -  J Lyon
Reserve Champion
Llanterrha Dawn Till dusk  -  D Moyes
 

 

FOAL OF THE YEAR SHOW 
 NOV.  2008

Supreme Welsh Foal Champion  -  Oakville Touch of Class                         Res. Supreme Welsh Foal Champion  -  Tanelles Carousel
 
     Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Oakville Touch of Class                         Res. Overall Supreme Foal Champion of Show  -  Manorian Montague
 
         Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Manorian Melanite                           Res. Overall Supreme Youngstock Champion of Show  -  Llandar Prydwen
 
Welsh Judge: Mrs K Money, Milford
Section A Foal Champion
Waitwith Zahara  -  G Farrow
Section A Foal Res. Champion
Mardenway Pussy Galore  -  E Ferguson
Section B Foal Champion
Oakville Touch of Class  -  L Wallace
Section B Foal Res. Champion
Elvet Abigail  -  J Stewart
Section C Foal Champion
Tanelles Carousel  -  T Gibson
Section C Foal Res. Champion
 
Section D Foal Champion
no entries
Section D Foal Res. Champion
 
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Miss G Hide

Riding Pony Foal Champion
Karita Kiara  -  K McKenzie
Riding Pony Foal Res. Champion
Megland Popdancer  -  M Wardropper
Hunter Pony Foal Champion
Colandra Inspiration  -  L Parfitt
Hunter Pony Foal Res. Champion
 
 
Part Bred Welsh / Arab Judge: Miss G Hide
PB Welsh/Arab Foal Champion
Karita Candlelight  -  Lucy McKenzie
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
Lochar Love In the Mist  -  J Hedley
 
Special Sections Judge: Miss G Hide
Champion Foal
Bryncandl Eirlys  -  E Heywood
Res. Champion Foal
Megland Popdancer  -  M Wardropper
 
M&M Judge: Miss G Hide
M&M Foal Champion
Manorian Montague  -  I & N Thompson
M&M Foal Res. Champion
Rackwood Monty  -  E Walker
 
Ridden Section Judge:
Mini Champion
Coatville Nevada  -  A Scott
Mini Res. Champion
Cathedral Danny Boy  -  L Parfitt
Ridden Champion
Coatville Nevada  -  A Scott
Ridden Res. Champion
Penboeth Bette  -  S Slater

 

2007

 

ENGLISH MEDAL SHOW
 RICHMOND, MAY 6TH 2007

      Section A  -  Judge  Ms M Lewis
Youngstock Champion
Mardenway 007  -  Mrs E Ferguson
Youngstock Reserve Champion
Brierdene Nerris  -  A W Dobinson
Adult Champion
Brierdene Newsflash  -  Mrs E Ferguson
Adult Reserve Champion
Dagwood Lilac  -  M Dods
Overall Section A Champion
Mardenway 007
Overall Res. Section A Champion
Brierdene Newsflash
   
Section B  -  Judge Ms M Lewis
Youngstock Champion
Thornberry Masterpiece  -  J & K Stewart
Youngstock Reserve Champion
Boston Bailey  -  S Howard
Adult Champion
Thornberry Amber  -  J & K Stewart
Adult Reserve Champion
Elvet Challenger  -  J & K Stewart
Overall Section B Champion
Thornberry Amber
Overall Res. Section B Champion
Thornberry Masterpiece
   
Section C  -  Judge Miss H Williams
Youngstock Champion
Hillgarth Foal  -  R G McNeal & family
Youngstock Reserve Champion
Coathamdene Toowomba  -  D A Wilson
Adult Champion
Tremymor Caryls Delight  -  R G McNeal & family
Adult Reserve Champion
Karasilen Crackerjack  -  J Phillips
Overall Section C Champion
Tremymor Caryl's Delight
Overall Res. Section C Champion
Hillgarth Foal
   
Section D  -  Judge Miss H Williams
Youngstock Champion
Tanelles Cariad  -  T Gibson
Youngstock Reserve Champion
Melden Mab Y Brenin  -  K Greaves
Adult Champion
Budore Goldie Locks  -  R G McNeal & family
Adult Reserve Champion
Hillgarth Sarah Jane  -  J Phillips
Overall Section D Champion
Budore Goldie Locks
Overall Res. Section D Champion
Hillgarth Sarah Jane
   
Champion Gelding
Brierdene Sundance  -  A W Dobinson
Reserve Champion Gelding
Westfirle Alderman Ptolemy  -  S Potter
   

SUPREME WELSH CHAMPION
Budore Goldie Locks

RES. SUPREME WELSH CHAMPION
Thornberry Amber

   
Riding Pony Breeding  -  Judge Mr P Rutherford
Champion
Megland Vanity  -  J Redpath
Reserve Champion
Fulbeck First Light  -  J Hedley
   
Show Hunter Breeding  -  Judge Mr P Rutherford
Champion
Megland Vanity  -  J Redpath
Reserve Champion
Fulbeck First Light  -  J Hedley
Registered Welsh Part Bred  -  Judge Mr P Rutherford
Champion
Milford Grand Marnier  -  K Money & S Nixon
Reserve Champion
Fulbeck First Light  -  J Hedley
   
Welsh A B C D Under Saddle  -  Judge A & B  Ms M Lewis
                                                                                C & D  Miss H Williams
Mini Champion
Bushmoor Rocco  -  Rowen Stanier
Reserve Mini Champion
 
   
Open Champion
Danaway Valentine  -  S Stead
Reserve Open Champion
Barrdene Blonde Bombshell  -  Hannah Atkinson

 

 SCOTTISH SPRING MEDAL SHOW
 DEVON LEISURE, MAY 20TH 2007
Section A Judge  -  Mr R Hensby, Laithehill
Champion
Cromagtir Donn  -  L & K Moy
Reserve Champion
Friars Sun of Spring  -  F Backie
 
Section B Judge  -  Mr R Hensby, Laithehill
Champion
Rosedust Little Fairygold  -  L Cameron
Reserve Champion
Rosedust Black Lily  -  R Duncan
 
Section C Judge  -  Mr K Hopkins, Lidgett
Champion
Hillgarth Rumba Rosalee  -  Andrea Morton
Reserve Champion
Cwmythan Easter Express  -  Angela Jamieson
 
Section D Judge  - Mr K Hopkins, Lidgett
Champion
Passford Sunnay Boy  -  Passford Stud
Reserve Champion
Trefaldwyn Lady Alis  -  J McKnight
OVERALL WELSH CHAMPION
Hillgarth Rumba Rosalee
OVERALL RESERVE CHAMPION
Rosedust Little Fairygold
 
Highest Placed Gelding
Costa Ricardo  -  Nicola Luti
 
M&M Ridden Judge  -  Mr J A Patterson
Champion
Vatersay of Knoxfauld  -  J Macdonald
Reserve Champion
Rotherwood Party Popper  -  R Normand
 
Welsh Under Saddle A B C D  Judge  -  Mrs G Oldham
Novice Champion
Llanllugan Mikes Lad  -  Beth Hill
Novice Reserve Champion
Waxwing Equerry  -  Sunita Fairley
Mini Champion
Tullibardine Rosewell  -  Emily Dougan
Mini Reserve Champion
waxwing Equerry  -  Sunita Fairley
Open Champion
Vatersay of Knoxfauld  -  J Macdonald
Open Reserve Champion
Waxwing Equerry  -  Sunita Fairley
 
W H P  Judges  -  Mr A Patterson & Mr I Comrie
Champion
Waxwing Rhys
Reserve Champion
Aliludo
 
Part Bred Welsh (ridden & in hand)
Champion
Doylan Cochise  -  Tullibardine Stud
Reserve Champion
Loch Coruisk of Knoxfauld  -  Fiona Anderson
 

 

FOAL OF THE YEAR SHOW 
 NOV. 4th 2007

        Supreme Welsh Foal Champion  - Waitwith Savanah                      Res. Supreme Welsh Foal Champion  -  Gwenside Casanova
 
 Welsh Youngstock Champion  -  Thornberry Masterpiece                    Res. Welsh Youngstock Champion  -  Wrentnall Nightingale
 
Welsh Judge: Mr S Howard
Section A Foal Champion
Waitwith Savanah
Section A Foal Res. Champion
Waitwith Zoe
Section B Foal Champion
Elvet Atlanta
Section B Foal Res. Champion
Llandar Princess Royal
Section C Foal Champion
none forward
Section C Foal Res. Champion
 
Section D Foal Champion
Gwenside Casanova
Section D Foal Res. Champion
 
 

Riding Pony/Hunter Pony  Breeding Judge: Mr S Stafford

Riding Pony Foal Champion
Miss Goody Tiptoes
Riding Pony Foal Res. Champion
Ben Neagh Elegant Fox
Hunter Pony Foal Champion
Elvet Atlanta
Hunter Pony Foal Res. Champion
Ben Neagh Elegant Fox
 
Part Bred Welsh / Arab Judge: Mr S Stafford
PB Welsh/Arab Foal Champion
Miss Goody Tiptoes
PB Welsh/Arab Foal Res. Champion
Ben Neagh Elegant Fox
 
Special Sections Judge: Mr S Stafford
Champion Foal
Waitwith Savanah
Res. Champion Foal
Wrentnall Golden Boy
 
M&M Judge: Mr S Stafford
M&M Foal Champion
Wrentnall Golden Boy
M&M Foal Res. Champion
Rackwood Bonnie
 
Ridden Section Judge: Mr S Howard
Mini Champion
Bushmoor Rocco - Rowen Stanier
Mini Res. Champion
Bushmoor Rocco - Megan Stanier
Ridden Champion
Firsedge Loganberry
Ridden Res. Champion
Bushmoor Rocco

BURNS LUNCH
&
ASSOCIATION COMPETITION TROPHY/ROSETTE PRESENTATION

2006

Picture Gallery of Burns Lunch